Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

Hiruka
loy_azloy
LanoG
etnio_getic
Hackezkk
teri-chan
gjoy02
11 posters

Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :)

Poll

Adakah Anda Seorng Perokok?

[ 3 ]
    Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Bar_left18%Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Bar_right [18%] 
    [ 14 ]
    Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Bar_left82%Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Bar_right [82%] 

Total Votes: 17
    Poll closed
    gjoy02
    gjoy02
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 14

Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Empty Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :)

Post by gjoy02 Mon Jun 01, 2009 10:16 am

Sempena Hari Tembakau sedunia ni..ape kate kite bincang2 sikit pasal rokok..ni bukn forum tuk ban perokok or sape2 k!! just utk share pendapat korang tentang rokok and ape yg gov buat tuk kurang kn perokok...

ok ak start dulu bg pendapat, ak bukn seorng perokok n ak tk pernah n minat tuk merokok..kwn2 ak boleh dikatakn majoriti perokok. ade org ckp pengaruh kwn2 punca utama start merokok. tp tk bg ak..tu x belaku kat ak..sume terserah kt diri kita sendiri..sama ade nk merokok or tak..kite boleh fikir mane yg baik tuk diri kita n org sekieliling kite..kawn2 bukan la penyebab yg boleh tarik ak tuk merokok.. ak rase diri kite sendiri yg kene kita tgk dulu b4 kite tunding jari kat sape2..hehehehhe...ak rs semua dah sedia maklum kesan merokok kn..so mari kita renung2 kn bersama Smile

ok tuk menhargai pendapt2 korng, ak nk share dengan korang semua satu ebook yg bertajuk "How to stop smoking in a week" hope buku ni dapt membantu kawn2 kite yg nk berenti merokok..ni just sebuah buku..tp tuk seseorg tu berenti merokok mesti start dari diri korng sendiri.. Smile ok sape2 yg bermint nk buku ni, just PM ak and bg email korang..ak bg free je..niat ak tuk tlg kwn2 kite berenti merokok Smile

Last edited by gjoy02 on Mon Jun 01, 2009 6:11 pm; edited 1 time in total
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Empty Re: Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :)

Post by teri-chan Mon Jun 01, 2009 12:10 pm

ko bg free je? bagusnya niat...
    gjoy02
    gjoy02
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :) Empty Re: Hari TemBakau SeDunia...Free ebook untuk korang :)

Post by gjoy02 Mon Jun 01, 2009 1:38 pm

YaP...ak bg free je..bukn ape pn..just kongsi info2 yg berguna..myb ngn tlg org cm ni, ak dpt pahale kalu org tu berjaya berenti..lg pn ak rs terpnggl tuk tlg org yg nk berenti merokok..cos ade sorng kawn ak dh kene cancer paru2.. myb kalu dia sedar dr awl,xde la penyakit dia jd teruk kn..huhuhuhu... Smile
    Hackezkk
    Hackezkk
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Hackezkk Mon Jun 01, 2009 5:03 pm

Sempena Hari Tembakau sedunia ni..ape kate kite bincang2 sikit pasal rokok..ni bukn forum tuk band perokok or sape2 k!! just utk share pendapat korang tentang rokok and ape yg gov buat tuk kurang kn perokok...

BAND Ape?padi??dewa??
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Mon Jun 01, 2009 8:15 pm

aku stuju tu... alhamdulillah cik abg aku pun dh berenti merokok skang.. sbbkan tibi tu memburukkan lg keadaan. tp aku runsing dengan kegemarannya suka mkn benda manis nk kurangkan rasa merokok... dlm sejam dia leh abiskan 1 kotak gula2 tic-tac. kalu buat selalu aku takut baik tibi kene kencing manis pula.
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Automotivers

Post by etnio_getic Tue Jun 02, 2009 1:54 am

tips untuk kurangkan merokok

1) Siisteri harus masak sedap2
    2) kasi lelaki ini syarat untuk berenti merokok
    3) kerajaan, naikkan harga merokok sekotak rm15.00 ke
    4) larangan dijual pada islam, macam arak la plak

idea2 aku la, korang cm ne la plak kan
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Tue Jun 02, 2009 1:58 am

syarat aku kalu nk kawin berenti merokok.. otherwise anak leh kene athma... senang kan?
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by etnio_getic Tue Jun 02, 2009 2:00 am

aku tgk ade je laki yg sap rokok
    anak sehat wal afiat
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Tue Jun 02, 2009 2:02 am

arwah abh aku dulu perokok... aku ngn adik aku kene athma...
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by etnio_getic Tue Jun 02, 2009 2:04 am

eksperimen gagal
    gjoy02
    gjoy02
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by gjoy02 Tue Jun 02, 2009 9:13 am

tp ak rs semua dah sedia maklum kesan merokok kn..lebih banyak keburukn sebenar nye..kerajaan pn dh wat mcm2 tuk kurng kan perokok..tp ak tak sure sejauh mane dia bg kesan kat perokok kn..kawn ak sip kikis lagi gambr2 yg seram kt kotak rokok tu..so maksud nya x berkesn sangt la...korang rase cm ne?
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Tue Jun 02, 2009 9:32 am

aku dgr berita smlm... gmbr yg ngeri tu hanya berkesan pada perokok yg newbie je. tp perokok tegar tu tak berkesan. ni lah salah 1 benda haram yg brjaya menakluki manusia seluruh dunia. rokok haram? betul.... terkandung dlm fatwa...

sbb?

Kerana merokok akan memberi kemudharatan dan pembaziran.
    Pada pandangan syara' ia termasuk dalam dosa-dosa kecil dan ianya haram عارضى"(kesannya)dan bukan haram "zati"(zatnya). 'Illah pengharaman berdasarkan kepada qaedah fiqhiyyah iaitu:
    "الضرار يزال" .لاضررولاضرار dan درء المفاسد مقدم على جلب المصالح"
    gjoy02
    gjoy02
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by gjoy02 Tue Jun 02, 2009 9:40 am

waaaa bagus la teri...siap bg fatwa..mmg betul pn rokok tu haram..bnyk sbb nye..antare nye sbb dia membawa kemudhratan n pembaziran mcm teri ckp..bnyk ulama yang dh menharam kn... tp still kite buat tak tau kn...
    LanoG
    LanoG
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : Basuh Pinggan

Post by LanoG Tue Jun 02, 2009 9:41 am

Pakai ubat berenti merokok...
    gjoy02
    gjoy02
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by gjoy02 Tue Jun 02, 2009 9:57 am

ubat berenti merokok...cm ne tu? berkesan tak..lanog ko jual ubat berenti merokok ke??
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Tue Jun 02, 2009 10:06 am

yg tu oggy ada jual... paling murah gum nikotin... tp kata cik abg aku tak sedap so tak jln juge... sesetgh org merokok kerana nikotinnya... mcm cik abg aku merokok kerana rasanya. tu yg dia beli berperisa tu. skang ni? gula2 n gums je la peneman mulutnya.
    loy_azloy
    loy_azloy
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : DOF/bela kelisa

Post by loy_azloy Tue Jun 02, 2009 10:32 am

aku tak merokok... Razz
    Hiruka
    Hiruka
    Ahli
    Ahli

Job/hobbies : PC Maniac

Post by Hiruka Tue Jun 02, 2009 2:02 pm

yer ker loy..ekekeke sape la 1 perokok tu yer..hehe Laughing

Mmg sumer bergantung pada dri sendiri sbnrnye, tapi kite tak lepas dari pengaruh luar dan persekitaran gak. Tipu la klu xde sbb kwn² dan influence luar gak..Mmg byk leh kaitkan dgn agama islam tu sendiri. Apa hukumnya mendtgkan kemudaratan pada diri sendiri? renung²kanla..

Alhamdulillah aku x terjebak wlupon mostly member² smoker. mmg perit la bile hangout kat luar bile sumer duk cucuh asap..tapi mereka paham bile pasan aku tak smoker..and tau mintak maap walaupon dok je terpacak situ abiskan rokok memasing..ampess aku gak kena beralah bangun dan mundar mandir jauh skit..haha

So merokok ni mmg dh mcm penyakit pada umat seluruh dunia dari dlu lg, walau ade ubat sekalipon still menular..yg mane jati diri kuat bgusla klu dpt atasi utk berhenti. Byk keuntungan sbnrnye..Aku pernah ckp kat abah aku bile die marah men mercun tme raya. Alasan aku, "ala bah dari dok bakar duit ari² bek bakar setahun skali puas²..hehe"..haha terkedu ayah aku..kui kui kui. Disamping tu jimat tu mmg ade. Mmber aku pon pernah test dah alhamdulillah die dh brenti merokok after kena motivation ngan aku ttg perbelanjaan harian (sbb die slalu jeles aku slalu upgrade PC and beli brg). Motivatsi pree tuh..aku tak mintak bayar pon. Aku sruh die beli satu buku ngan pensel, 1 bulan ko rekod sumer perbelanjaan ko. pastu report kat aku blik. then 1 bulan akus ruh die cuba stop rokok seketika (slalu hangout ngan aku untuk observe aktiviti die)..tolak campur tambah bahagi, bru die pasan merokok mmg menjahanamkn kocek die. Ntah dari situ die benci dan tmbul kesedaran sendiri tuk brenti.. amanla aku skang takde terbakar rmbut aku lg..haha Laughing
    ariff360
    ariff360
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : kelih ore..cari ore..make ore..

Post by ariff360 Sun Jun 14, 2009 11:42 am

saya anti-merokok..hehehehe..bagus x aku??
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by etnio_getic Sun Jun 14, 2009 1:11 pm

Say no too Merokok!!
    kindaichi_hajime
    kindaichi_hajime
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Number of posts : 1012
    Job/hobbies : Tengok bintang2..

Post by kindaichi_hajime Mon Jun 15, 2009 1:36 am

aku x merokok..
    ammartok
    ammartok
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Godek PC

Post by ammartok Mon Jun 15, 2009 4:39 am

ak kekadang...tp xslalu...
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by etnio_getic Mon Jun 15, 2009 11:53 am

merokok xbaek untuk kesihatan
    ape yg si remaja dapat bile merokok?

release tensi??
    selalu jugak kau tensi, isap rokok jugak.
    kire xberkesan sap rokok tu..

kesimpulannya: percaya pada YANG SATU
    Hansz
    Hansz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : PHP, Design, Developing, Composing, Computer

Post by Hansz Mon Jun 22, 2009 7:38 pm

teri-chan wrote:yg tu oggy ada jual... paling murah gum nikotin... tp kata cik abg aku tak sedap so tak jln juge... sesetgh org merokok kerana nikotinnya... mcm cik abg aku merokok kerana rasanya. tu yg dia beli berperisa tu. skang ni? gula2 n gums je la peneman mulutnya.

Aku seorang perokok tegar... Sejak umur aku 18 tahun sampai lah sekarang ni dah 22 tahun...

Sehari, selalunya aku habiskan sehingga 4 kotak Dunhill 14's... Sebelum ni aku boleh habiskan 4 kotak Dunhill 20's, tapi disebabkan rasa dia macam asap jer, aku tukar lah pada Dunhill 14's yang lebih sedap kot... Razz

Daripada 01 Jun 2009 sehingga kini, 22 Jun 2009, kat atas meja aku ni ada 43 kotak kosong Dunhill 14's dan bawah meja plak ada 60 kotak kosong Dunhill 14's. Aku dah habiskan lebih kurang RM680 untuk beli benda haram jadah ni...

So, aku memang serius tak tahu NAK BERHENTI macam mana sebab hari ni baru aku 'berkira' dengan apa yang aku dah 'bakar'. Dah macam2 tips dah aku pernah cuba dulu, tetap tak berkesan.

Aku sebenarnya risau jugak dengan anak aku, bini aku dan juga anak yang ke-2 akan lahir minggu depan ni. Kengkadang aku rasa macam aku ni pun bodoh jugak sebab hisap rokok ni. Aku tak tahu apa 'niat' sebenar aku hisap rokok. Tangan ni pun gatal jugak, nak jugak bakar rokok. Semuanya berlaku sendiri... Macam tak der siapa yang halang...

Mungkin aku pun bodoh jugak kalau taip benda2 macam ni, tapi tak der tindakan... Hari ni aku baru nak mula, jangan marah aku tau... Dari pagi tadi, dalam pukul 8 pagi sehingga sekarang dalam pukul 6.30 petang, aku cuma hisap 2 kotak Dunhill 14's... Benda ni aku niat masa nak keluar rumah, aku nak mula slow hisap rokok, entah boleh ker tidak, tak tahu... Kengkadang ada segelintir perokok tegar ni, cakap jer nak berhenti, last2, tak sampai 3 hari dah hisap balik... Tak tahu lah pulak aku ni tergolong dalam segelintir tu... AKu tak pernah cuba pun berhenti rokok...

Apa yang aku rasa, suatu pembaziran aku dah buat daripada dulu sampai lah sekarang. Kalau sebulan aku hisap 100 kotak sekali pun, setahun aku dah bakar duit untuk hisap 1,200 kotak. Kalau masuk 4 tahun dah 4,800... Total lebih kurang RM30,000 aku dah habiskan untuk rokok... Ini yang aku fikir2kan... Kenapalah aku bengap sangat pi hisap menatang ni... Aku memang serius tak tahu pasal apa, dan tak fikir pun keburukan dia...

Just satu luahan daripada Perokok Tegar macam aku...
    Hmmmmm... Niat hati memang nak berhenti... Cuba...
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Mon Jun 22, 2009 8:11 pm

boleh.... kalu niat baik ko boleh lakukannya.. BTW cik abg aku merokok balik sbb doktor kata dia berenti merokok mendadak memburukkan keadaan sakit tibinya... (hampeh tul doktor tu) now he's starts to smoke again tp skang tak abis sebatang dia buang.

perlu diingatkan after ko berenti merokok ko akan suffer batuk n kahak itam selama beberapa bulan. pls bare with dat. lepas 3 or 4 months ko suffer, ko akan rasa perbezaannya (termasuklah selera mkn naik mendadak) i can assure u dat. so bila ko sakit nnt ingt niat ko nk berenti. but always consult with your doctor ok?

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Apr 26, 2024 9:33 pm