Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

4 posters

Linux Unified Key Setup - Dah buntu

cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Linux Unified Key Setup - Dah buntu Empty Linux Unified Key Setup - Dah buntu

Post by cyberkerisz Wed Aug 05, 2009 1:03 pm

Salam semua...
    Nak mintak tolong kepada yg tahu tentang LUKS.

Aku baru dapat task utk take over Ubuntu server kat ofis ni. Masalah skrg, engineer sebelum ni dah protect semua access, GRUB, login, BIOS dan LUKS. LUKS yang paling kritikal sbb kalu LUKS digunakan, walaupun aku boot guna LiveCD, aku masih tak boleh nak access apa2 data, sbb semua data dah encrypted. Google pon tak byk membantu.

Adakah apa2 penyelesaian yang boleh aku buat selain reformat? Sbb masih ada data2 yang penting yang perlu dibackup.

Aku ada gak mslh tentang Windows Server 2008 (SBS). Tapi nak settlekan satu2 dl.

Mintak tolong ye. Terima kasih semua.
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Linux Unified Key Setup - Dah buntu Empty Re: Linux Unified Key Setup - Dah buntu

Post by ayoi Wed Aug 05, 2009 3:14 pm

minta la password login ngan bios login...
    kalau dia tak bagi leh guna undang2 buruh.. kalau tak silap.

sebab luks ni kena masuk root password baru leh disable ke LUKS. kalau tak.. mmmmm....

cuba bagi situation ko sebenar.

login leh masuk tak..

cuba enable root ubuntu sebab root ubuntu by default tak enable. mana tau dia tak usik root ubuntu maka ko leh guna root password.. tapi kena enable and set password ... yang tu ko cari kat google.. aku leh kasi add user je usermod -aG admin your_user_name

pastu ko cari command luksdelkey utk delete luks encry tu..
    cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Linux Unified Key Setup - Dah buntu Empty Re: Linux Unified Key Setup - Dah buntu

Post by cyberkerisz Thu Aug 06, 2009 11:13 am

Masalahnya skrang, kalu aku boot normal, dia akan tersangkut kat grub. Sistem akan terus mintak LUKS password lepas GRUB. Kalu aku nak edit grub pon tak boleh, itu pon password protected. Cuma boleh boot guna LiveCD. Tapi yang nampak cuma encrypted drive tu.

Engineer sblm ni mmg pakar 15 tahun dalam bidang ni. Aku ni lak insan baru dlm arena ni. Stakat benda biasa2 dlm Linux ngan Win Server aku tau la. Tp dah tahap camni, buntu aku.
    ScareCreW
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 357

Post by ScareCreW Fri Aug 07, 2009 12:24 pm

Engineer sblm ni masih hidup lagi ke tidak ? dia bertanggung jawab bagi semua login/password semualah semua dibawah pengurusan beliau. Sebelum dia blah tak ada turun ilmu ke ?
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Fri Aug 07, 2009 1:42 pm

Ni aku test kat ubuntu lam vmware.. so far berjaya cuma os takleh guna lagi leh amik data je

http://www.howtoforge.com/unlock-a-luks-encrypted-root-partition-via-ssh-on-ubuntu

jadi better ko wat image hdd tu incase data tak berjaya di amik. image tu leh di restore ke hdd tu semula atau ko restore image tu ke hdd lain dan test tanpa rasa takut lagi.
    cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by cyberkerisz Mon Aug 10, 2009 5:19 pm

Engineer tu bkn tak turunkan ilmu. Tapi dia lari dengan tukarkan semuanya. Mmg kes sabotaj la ni.

Terima kasih kat ayoi. Aku dah dapatkan backup data dari branch. Jadi, alang2 dah dpt tu, aku buat balik dari awal. Jadi, senang aku nk maintain. Aku gantikan ubuntu dengan CentOS. Install webmin utk remote admin.

Aku nk tny psal windows, sesuai ke kat sini atau aku nk kena buat thread kat Windows?
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Tue Aug 11, 2009 2:26 pm

buat kan windows sini khas linux... jadi takde bercelaru.

aku suggest ko guna vmware esxi .. test dulu.. senang nak backup senang nak restore.

host dia hanya linux console ... client setup kat windows. boleh di install atas server anda lelebih lagi HP proliant.
    ScareCreW
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 357

Post by ScareCreW Tue Aug 11, 2009 11:17 pm

nak tambah ilmu linux, pergilah bertapa dgn mambang.
    haha ini mambang bukan sebarang mambang. mambang ini ada keluarkan distro linux mereka sendiri.
    http://mambang.org.my/modules/news/
    cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by cyberkerisz Wed Aug 12, 2009 3:31 pm

Ooo.Terima kasih. Soalan bonus, apa pendapat korang kalu aku maintain server ni guna GUI je, pstu guna webmin utk admin tool. Aku tny kt fryshadow, kena marah, sbb rely kt GUI. Haha.
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Wed Aug 12, 2009 6:10 pm

haha nak belajar linux memang base on command. kekadang gui dia KO maka command leh guna pakai.
    kalau pc mula kena restore or format. bounce

apa pun try dulu guna vmare esxi tu.. leh monitor dan new install di mana2 pc windows utk setakat ni. sebab vii client dia lom siap utk linux dan bsd
    cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by cyberkerisz Thu Aug 13, 2009 11:35 am

Oic. Boleh bg aku link reference terbaik utk aku asah kemampuan aku dalam linux ni. Ada banyak sangat link kat google. Dan tak tau mana satu yg aku nak ikut. Aku dah download mcm2 E-Book, cuma nak tau pendapat korang kalau ada link2 yang lebih baik.
    FryShadow
    FryShadow
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 101

Post by FryShadow Sun Aug 16, 2009 2:30 pm

oit2.. bila masa aku marah ko.. haha..
    cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by cyberkerisz Tue Aug 18, 2009 11:27 am

Lambat reply la abg. Hehe. Aku dok carik win engineer tak jmp2 lg ni. Pening2.

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun May 12, 2024 9:08 am